Jak powstaje orzeł haftowany ręcznie na sztandarach?
Biały orzeł w koronie, jako polski symbol narodowy, swoim szlachetnym wizerunkiem zdobi nie tylko tradycyjne godło, ale też sztandary licznych państwowych podmiotów, np. Wojska Polskiego, jednostek straży pożarnej (również ochotniczej), szkół itp. Rozpostarte skrzydła, potężne pazury oraz złota korona dodają powagi i uroczystego charakteru wydarzeniom, w których udział bierze poczet sztandarowy. Sprawdź, jak w naszej pracowni haftu artystycznego pod Poznaniem powstają prace z ręcznie wyszywanym białym orłem.
Projekt i dobór materiałów
Na podstawie informacji w zamówieniu, w tym wstępnego szkicu, wymiarów oraz elementów, jakie oprócz orła mają znaleźć się na sztandarze (np. napisy bądź inne wzory), przygotowujemy projekt. Doświadczony grafik w specjalnym oprogramowaniu tworzy projekt orła w rzeczywistej wielkości. Wydrukowany rysunek następnie służy nam do wykonania szablonów z tkaniny – niektóre z nich mają postać wypukłą, dzięki czemu orzeł wydaje się trójwymiarowy. Do realizacji godła narodowego zawsze wykorzystujemy te same, sprawdzone materiały i nici w niezmiennych kolorach. Dzięki temu mamy pewność, że nie pojawią się jakiekolwiek różnice w barwach w jednym projekcie, a gotowy sztandar będzie prezentował się perfekcyjnie. Materiały najczęściej sprowadzamy z Włoch.


Ręczny haft orła w koronie krok po kroku
Wykonane wcześniej szablony z tkaniny uzupełniamy o szkice detali, takich jak oczy lub pióra. Dzięki temu w trakcie wyszywania nie ma miejsca na błędy – w dokładnie zaplanowanym miejscu wykonujemy elementy projektu. Szablony przyszywamy do tła, a tam, gdzie nie da się przyfastrygować kawałków tkaniny, tworzymy pewnego rodzaju linie pomocnicze z cienkiej nitki. Następnie krok po kroku wypełniamy wzór kolorowymi nićmi, dbając o idealny kształt każdego elementu. Z uwagi na specyfikę projektu, jakim jest biały orzeł, niekiedy musimy korzystać z takich narzędzi jak kombinerki czy młotek. Spowodowane jest to tym, że w pewnym momencie w niektórych punktach mamy duże zagęszczenie nici (zwłaszcza na grubszych szablonach, które tworzą efekt trójwymiaru, np. na nogach lub tułowiu), a przebicie się na drugą stronę materiału igłą wymaga o wiele więcej wysiłku. Z tego też powodu często zmagamy się z typowymi “kontuzjami” dłoni, jak pokaleczone czy opuchnięte palce.
Aby powstał perfekcyjny wizerunek polskiego białego orła w złotej koronie, potrzeba wiele godzin szczegółowej, starannej pracy, użycia wielu różnych technik haftu ręcznego, mnóstwa nici oraz energii – to wymagający, pracochłonny projekt, który daje przy tym ogrom satysfakcji, gdy podziwiamy gotowy efekt naszej pracy. Zapraszamy do kontaktu z pracownią haftu artystycznego AWArt – zajmiemy się produkcją godła narodowego, szyciem sztandarów oraz wyszywaniem chorągwi z wizerunkiem orła i nie tylko.