Od tabletu graficznego do gotowego sztandaru – etapy powstawania

Na naszym blogu omawialiśmy już, jak krok po kroku wykonujemy sztandar, jednak skupiliśmy się wtedy na technicznych aspektach projektowania, szycia i haftowania. Jak przebiega realizacja zamówienia od wypełnienia formularza zgłoszeniowego, aż po odbiór gotowego sztandaru z akcesoriami?

received_382968244668743

Formularz wstępny i wykonanie wstępnych projektów

Pierwszym etapem jest wypełnienie formularza wstępnego – pozyskane z niego informacje będą dla nas bardzo cenne podczas projektowania. Prosimy, aby zawrzeć w nim jak najwięcej informacji o swojej organizacji oraz motywie, jaki ma przedstawiać sztandar. 

Następnie szczegółowo zapoznajemy się z tematem przewodnim sztandaru – śledzimy historię patrona, medalu, scenografii itp. – szukamy w internecie zdjęć i obrazów dla inspiracji. Przeprowadzamy gruntowny research, aby odpowiednio przygotować się do wykonania projektu, który będzie oddawał ducha instytucji albo będzie pozwalał poczuć ludzką historię. Uważnie zapoznajemy się ze wskazówkami zamawiającego i wdrażamy je tak, aby kompozycja była odpowiednio harmonijna, a do tego odpowiadała nastrojem i kolorystyką głównemu tematowi. 

Od początku do końca nad sztandarem pracujemy wyłącznie przy użyciu własnych rąk i wyobraźni – od piórka tabletu graficznego aż po dłonie artystki-hafciarki rozpinającej płat sztandaru na krosnach (często na ponad 100-letnich maszynach). Nie używamy elektrycznych maszyn do haftowania ani sztucznej inteligencji do projektowania, ponieważ bardzo ważny jest dla nas pierwiastek ludzki w wykonanym sztandarze. Wierzymy, że to właśnie nakład ludzkiej pracy i włożone w nią serce przekłada się na długą żywotność oraz wyjątkowość sztandaru. Bardzo ważna jest dla nas terminowość i rzetelność, dlatego jeśli wiemy, że nie mamy mocy przerobowych, aby przyjąć zlecenie, to nie podejmujemy się go albo ustalamy nieco bardziej odległy termin realizacji. 

Na etapie projektów wstępnych wykonujemy 2 lub 3 propozycje, spośród których możesz wybrać, która bardziej odpowiada Twojemu wyobrażeniu o sztandarze, a następnie wprowadzić swoje modyfikacje. Jeśli zdecydujesz się nie powierzać nam wykonania haftu, wówczas cena samego projektu jest odpowiednio niższa.

received_3655444428110438

Kolejne etapy prac

W kolejnym kroku podpisujemy umowę, w której zawieramy wszystkie istotne informacje o deklarowanych terminach, płatności itd. Następnie w wybranym przez Ciebie projekcie wprowadzamy wcześniej zgłoszone poprawki. To ostatni moment, w którym możliwe są modyfikacje projektu, bo po jego ostatecznym zaakceptowaniu takiej możliwości już nie będzie. Warto wiedzieć, że przedstawione kolory w projekcie są orientacyjne – ostatecznie sztandar będzie wyglądał nieco inaczej i co możemy powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, będzie po prostu piękniejszy niż jest w stanie to pokazać projekt na monitorze. Przede wszystkim kolorów nie da się pokazać na komputerze tak, jak na żywo, co dotyczy szczególnie nici metalizowanych. 

received_2168227506842049

Na podstawie ostatecznego projektu wykonujemy kalki wzorów – przetwarzamy projekt w linie ściegów. Oryginalne pliki wektorowe użyte do narysowania kalki są objęte tajemnicą technologiczną i pozostają naszą własnością. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do użycia ich np. w portfolio albo w innych projektach – zamawiający natomiast otrzymuje od nas pliki rastrowe. 

Gdy kalki są już gotowe, przystępujemy do części właściwej, czyli do haftowania zgodnie z projektem. Każda artystka-hafciarka ma swój własny styl i sposób prowadzenia nici, cieniowania itp. Każdy ścieg jest dokładnie przemyślany, a tysiące ściegów tworzy wzór nie do powtórzenia czy podrobienia. Tę niepowtarzalność zawdzięczamy sprawdzonej technice hafciarskiej, którą posługiwał się królewski hafciarz na dworze Zygmunta Augusta. Nie da się szybko wykonać pięknego, szlachetnego i trwałego sztandaru z duszą – cały proces wymaga czasu, uwagi, staranności oraz rzetelności. 

received_320435807573938

Gdy haft na obu płatach sztandaru jest już gotowy, wówczas przystępujemy do jego wykończenia – dodajemy wzmocnienia i zakończenia nici, wykonujemy podszycie, obszywamy taśmą, mocujemy na drzewcu. Następnie dostarczamy sztandar Klientowi uzgodnioną wcześniej metodą, a w ciągu 14 dni od wystawienia faktury należy dokonać płatności. Zapraszamy do kontaktu z naszą pracownią haftu artystycznego pod Poznaniem, aby zamówić wykonanie ręcznie haftowanego sztandaru szkolnego, kościelnego, strażackiego, łowieckiego lub innego.