Realizacja zamówienia na sztandar krok po kroku

 

Sztandary pełnią ważną funkcję podczas oficjalnych uroczystości – stanowią element wzniosłej oprawy, dzięki której wydarzenie zyskuje tak istotną powagę. Zwykle jednak, kiedy nie jest wnoszony na salę, na scenę czy do kościoła w eskorcie pocztu sztandarowego, wyeksponowany jest w gablocie, gdzie mogą podziwiać go uczniowie, parafianie lub członkowie stowarzyszenia albo koła łowieckiego. Sztandar jest symbolem wartości oraz tradycji, a jego misterne wykonanie stanowi gwarancję tego, że będzie wiernie służył przez kilkadziesiąt lat (a nawet więcej). Jak wygląda realizacja zamówienia krok po kroku?

Przygotowanie projektu

Zanim wbijemy w materiał pierwszą igłę, konieczne jest wykonanie niezbędnych czynności przygotowawczych. Za pierwszy etap prac odpowiada artysta plastyk, który wykonuje grafikę po uzgodnieniu szczegółów z Zamawiającym. Czego potrzebujemy, by stworzyć projekt? Może to być odręczny szkic przedstawiający koncepcję, wstępna grafika, logo, ale też sama nazwa placówki albo patron – zwykle jest to znana osobistość (postać historyczna albo artysta), której wizerunek bez trudu znajdziemy w różnych źródłach.

Następnie, gdy zaakceptujesz przygotowany przez nas projekt, wykonujemy kalkę 1:1, dzięki której możemy przystąpić do pracy z materiałami. Krawcowa przygotowuje tkaninę wierzchnią oraz tkaniny spodnie, które sprawiają, że sztandar prezentuje się okazale, a wykonany haft jest trwały.

Haftowanie sztandarów zgodnie z projektem

Krokiem zasadniczym jest wykonanie haftu zgodnie z przygotowaną kalką i projektem graficznym z kolorystyką. Przy jednym sztandarze zwykle pracują 3-4 panie hafciarki, przy czym jedna fachowczyni specjalizuje się wyłącznie w hafcie maszynowym artystycznym. Wbrew pozorom ta technika wymaga ogromnego skupienia i wyobraźni. Metodę wykorzystujemy do haftu krajobrazów, tła, ale też większych elementów, gdzie możemy uzyskać piękny efekt 3D. Do haftu maszynowego artystycznego niezbędna jest umiejętność obsługi ponad stuletnich maszyn hafciarskich, a takich fachowców jest coraz mniej. Maszyna wymaga ręcznej obsługi, w tym kręcenia korbą sterującą igłą w różnych kierunkach, znajdującą się pod spodem maszyny.

Obszywanie i wykończenie wyhaftowanego sztandaru

Po zakończeniu etapu haftowania płaty sztandaru ponownie trafiają na stanowisko krawieckie, gdzie fachowczyni przygotowuje odpowiedni wymiar i obszywa oba płaty ozdobną, złotą taśmą oraz frędzlami. Następnie zszywa obie części ze sobą – wbrew pozorom ta czynność jest niezwykle wymagająca i pracochłonna, ponieważ mocno wypukłe motywy, takie jak orzeł, trudno jest dopasować.

Usługi dodatkowe

Do zestawu ze sztandarem bezpłatnie dołączamy komplet szarf, rękawiczki oraz kir. W ofercie posiadamy również młoteczek i wskaźnik do gwoździ pamiątkowych. Możemy też zorganizować rękawiczki dla pocztu, drzewiec do sztandaru, gwoździe pamiątkowe, a nawet tablice pamiątkowe. Gotowy sztandar i pozostałe zamówione elementy można odebrać osobiście w naszej pracowni haftu artystycznego pod Poznaniem, ale możemy też wysłać za pośrednictwem firmy kurierskiej – dbamy wówczas o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki.

O czasie realizacji i kosztach przeczytasz w artykule: Od czego zależy cena wykonania sztandaru?

Skontaktuj się z nami, by omówić szczegóły zamówienia sztandaru szkolnegokościelnegostrażackiegołowieckiego bądź dla innej organizacji. Zapraszamy!