Tam, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością – dawne techniki z pomocą współczesnych narzędzi
W wielu dziedzinach życia postęp technologiczny pozwolił nam udoskonalić najróżniejsze procesy, dzięki którym powstają jeszcze lepsze, trwalsze i piękniejsze rzeczy. Nie inaczej jest w przypadku haftu artystycznego, w którym dawne techniki z powodzeniem przeplatamy nowoczesnymi nićmi oraz innymi materiałami czy narzędziami.
Nici stosowane w hafcie artystycznym przed wiekami
Historia weksylologii sięga czasów antycznych, a chorągwie i sztandary od dziesiątek wieków pełniły ważne funkcje wizerunkowe nie tylko w trakcie wojen czy bitew, ale też w czasie pokoju. Sztuka haftowania symboli już wtedy była dobrze rozwinięta, a przez lata doskonalono techniki i stosowane materiały. Przed laty zastosowanie miały między innymi nici wykonane z prawdziwego srebra oraz złota, które uszlachetniały symbole o charakterze religijnym czy narodowym. Chorągwie i sztandary haftowano także z użyciem nici z naturalnego jedwabiu. Dziś możliwości technologiczne pozwalają wyszywać nićmi bawełnianymi bądź syntetycznymi sztucznie metalizowanymi, które są nie tylko łatwiejsze w użyciu, ale też trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia oraz tańsze, a jednocześnie pozwalają uzyskać tak samo spektakularny efekt.
Wrażenie trójwymiaru dawniej i dziś
W poszczególnych wzorach, takich jak poroże, budynki czy zwierzęta, duże znaczenie dla odbioru ma wrażenie trójwymiaru. Dzięki temu sztandar prezentuje się imponująco, a wiele elementów wygląda niezwykle realistycznie (np. łuski pokrywające skórę ryby). W tym celu już przed laty stosowano różne sztuczki, aby wypełnić przestrzeń między materiałem podkładowym a wzorem w celu nadania mu trójwymiarowości. Dawniej wykorzystywano do tego tektury, drewniane kijki i inne pomysłowe rozwiązania. Obecnie możliwości jest znacznie więcej – na przykład sznureczki czy wypychacze krawieckie.
Techniki haftu stosowane przed wiekami i obecnie
W trosce o historyczną autentyczność oraz wierność sztuce haftu artystycznego w naszej pracowni wykorzystujemy dawne techniki stosowane już od wieków. To na przykład haft cieniowany, malarski czy metalowy, dzięki którym wzory zyskują szlachetny wymiar oraz realistyczną głębię. Mając do dyspozycji współczesne nici, możemy z powodzeniem wykonać haft wypukły, będący niemal dokładnym odzwierciedleniem motywów przenoszonych na tkaninę – efekt będzie nie tylko spektakularny pod względem estetyki, ale też trwałości pracy, bo włókna pochodzenia roślinnego i syntetycznego o wiele lepiej znoszą próbę czasu, aniżeli naturalny jedwab.
W naszej pracowni haftu artystycznego pod Poznaniem powstają wyjątkowe sztandary haftowane ręcznie – przy pomocy nowoczesnych nici, ale z użyciem tradycyjnych technik. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, aby zamówić nowy sztandar kościelny, szkolny lub łowiecki albo omówić renowację starej chorągwi.